Jak poradzić sobie z łupieżem? Jak działają szampony przeciwłupieżowe?

jak poradzić sobie z łupieżem

Problem z łupieżem może dotknąć każdego. Dla wielu osób ta dolegliwość może być dosyć wstydliwa. Łupieżu można się jednak pozbyć, są na to bardzo skuteczne sposoby. Jak pozbyć się łupieżu? Dowiedz się już teraz!

Łupież może pojawić się niezależnie od wieku i płci. Schorzenie to wywoływane jest przez grzyba drożdżopodobnego Malassezia globosa, który znajduje się na skórze człowieka. Jego namnażanie powoduje charakterystyczne łuski na włosach. Jeżeli zobaczysz takie objawy, to powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie. Jak poradzić sobie z łupieżem? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest łupież?

Główną przyczyną łupieżu jest rozrost grzyba Malassezia na skórze głowy. Ten drobnoustrój naturalnie występuje na skórze człowieka, jeżeli jednak zacznie się nienaturalnie rozrastać, to doprowadza właśnie do łupieżu. Rozrost grzyba może być spowodowany zaburzeniami związanymi z pH skóry oraz jej podrażnieniem. Przyczyny problemów ze skórą mogą leżeć w zaburzeniach immunologicznych lub hormonalnych. Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy także może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju łupieżu. 

Rodzaje łupieżu

Łupież występuje w kilku rodzajach. Oto te najczęściej spotykane:

  • łupież zwykły – najłagodniejsza forma łupieżu, która charakteryzuje się złuszczaniem białych łusek oraz świądem;
  • łupież tłusty – również bardzo często spotykana forma łupieżu. Łupież połączony jest z łojotokiem, pojawiają się żółte łuski;
  • łupież pstry – charakteryzuje się brunatnym,i złuszczającymi się plamami na karku.
  • łupież biały skóry gładkiej – pojawiają się białe plamki na twarzy, dłoniach, i ramionach, nie ma ich na skórze głowy;
  • łupież rumieniowy – wywoływany przez bakterie, objawia się zmianami rumieniowo-złuszczającymi.

Jak pozbyć się łupieżu?

Leczenie łupieżu będzie najbardziej skuteczne, gdy będzie prowadzone pod opieką doświadczonego dermatologa. Lekarz ten zajmuje się chorobami skóry i to on zaproponuje najlepsze sposoby leczenia. Co sprawdza się w leczeniu łupieżu?

Szampony przeciwłupieżowe – jak działają?

Szampony przeciwłupieżowe są bardzo często wykorzystywane w leczeniu. Dobierane są w zależności od zdiagnozowanego rodzaju łupieżu. Aby pozbyć się łupieżu tłustego, wykorzystuje się szampony zawierające siarczan selenu oraz pirytionian cynku. Te substancje są bardzo pomocne w zwalczaniu namnażającego się grzyba. W niektórych szamponach wykorzystuje się także kwas salicylowy, którego zadaniem jest złuszczenie naskórka oraz zmniejszenie łojotoku. Należy jednak pamiętać, że takie szampony powinno się stosować tylko 2 razy w tygodniu, w pozostałe dni należy korzystać z szamponów zwykłych.

Na łupież suchy stosuje się szampony przeciwłupieżowe dostępne w każdej drogerii. Trzeba jednak pamiętać, że po wyleczeniu łupieżu należy co jakiś czas umyć głowę szamponem przeciwłupieżowym, aby zapobiec nawrotom. Jeżeli nie uda ci się wyleczyć łupieżu suchego za pomocą szamponów, to powinieneś udać się do dermatologa. Przeprowadzi on dokładne badania i wyda diagnozę. Leczenie może wymagać podania leku przeciwgrzybiczego doustnego lub płukanki ze sterydem i kwasem salicylowym.

Domowe sposoby na łupież

Łupież można również próbować wyleczyć domowymi sposobami. Może to nie być jednak tak skuteczne, jak użycie preparatów dostępnych w aptekach. Skuteczne może być nacieranie skóry głowy naparem z rumianku. Rumianek ma działanie grzybobójcze i może pomóc w walce z łupieżem tłustym. Można również spróbować nacierania głowy sokiem z cytryny. Należy pamiętać, aby powyższe substancje nie znajdowały się na głowie zbyt długo, trzeba je spłukać po kilku minutach. Domowe sposoby mogą być skuteczne, ale nie muszą. Wszelkie sposoby na wypadające włosy oraz łupież warto najpierw skonsultować z dermatologiem.

Łupieżu można się pozbyć! W niektórych przypadkach wystarczą tylko szampony dostępne w drogeriach. Trudniejsze przypadki powinny być leczone w asyście dermatologa.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like